Probiotika - co to vlastně je? Probiotika jsou dle Světové zdravotnické organizace (WHO) živé mikroorganismy, které při podávání v přiměřeném množství přispívají ke zdraví hostitele. Pomáhají zlepšovat rovnováhu střevní mikroflóry, čímž přispívají ke zdraví jedince. V případě probiotik je důležité zvýraznit “přiměřené množství”. Tyto živé organismy mohou mít při nadměrném užívání i negativní účinky. Hlavním úkolem probiotik je úprava střevní mikroflóry. Snižují pH v tlustém střevě a zabraňují tak množení hnilobných bakterií.
Pokud se chceme zabývat probiotiky, je důležité porozumět ještě dalším dvěma pojmům: prebiotika a synbiotika. Prebiotikum je nestravitelná složka potravy, kterou běžně známe pod názvem vláknina. Synbiotikum jsou látky obsahující kombinaci probiotik a prebiotik.
Produkty obsahující probiotika:
- mléčné výrobky,
- kvašená zelenina,
- produkty z fermentované sóji,
- kváskové pečivo.
Střevní mikrobiom je základní “imunitní továrnou” každého jedince. Obsahuje nespočet mikroorganismů žijících v našem střevě. Ty hrají klíčovou roli v mnoha aspektech našeho zdraví. Mikroorganismy ve střevě pomáhají rozpoznávat patogeny a podporují tvorbu protilátek, čímž pozitivně ovlivňují imunitní systém. Až 70 % imunitních buněk se najde právě v tlustém střevě. Nerovnováha střevního mikrobiomu může přispět ke vzniku zánětů a rozvoji střevních onemocnění. Střevní mikrobiom ovlivňuje také celý metabolismus a energetickou rovnováhu. Navíc má vliv i na psychické zdraví, náladu a zvládání stresu. Všechny tyto faktory úzce souvisí se sportem a sportovním výkonem.
Výkon sportovce je přímo spojen s jeho zdravotním stavem. Pokud je sportovec zdravý, může trénovat dle potřeb. Jeho organismus pak investuje energii do zlepšení výkonu a regenerace. Náročný tréninkový proces však může vést k oslabení imunity, zvýšení oxidačního stresu a vyššímu riziku onemocnění horních dýchacích cest. Vytrvalostní sportovci často trpí také gastrointestinálními problémy. Probiotika tak mají ve sportu své neodmyslitelné místo.
Jejich užívání mezi sportovci v posledních letech roste, zejména proto, že pomáhají předcházet onemocněním, která negativně ovlivňují sportovní výkon. Tento význam je patrný zejména u vytrvalostních sportovců, kteří nejčastěji trpí respiračními a zažívacími problémy. Probiotika jsou považována za dobře tolerovanou formu podpory zdraví u sportovců. Náročná tréninková a závodní období totiž bývají spojena s poklesem imunity a vyšším rizikem onemocnění.
Sportovci nejčastěji trpí kašlem, kýcháním, bolestí v krku a zvýšenou tvorbou hlenu. Vyšší riziko onemocnění je spojováno s obdobím bezprostředně po cvičení, kdy je organismus oslaben tréninkovou zátěží a imunitní buňky mají sníženou aktivitu. A právě zde mohou probiotika podpořit zdraví. Hlavní mechanismy, jakými mohou probiotika působit, jsou:
- zlepšení funkci slizniční bariéry,
- podpora aktivity imunitních buněk,
- protizánětlivé účinky (prevence i léčba),
- úprava mikrobiálního prostředí ve střevě, což brání ulpívání a kolonizaci patogenů.
Tuto oblast je však potřeba ještě dále zkoumat. Dosavadní vědecké studie ukazují pozitivní vliv při dlouhodobém podávání probiotik. Účinky jsou však závislé na druhu, dávce, době a formě podávání.
Probiotika se rozhodně vyplatí užívat, zejména jako prevence a součást doplňkové léčby. Mají nezastupitelné místo také při užívání antibiotik. Antibiotika nedokáží cíleně rozlišovat mezi „dobrými“ a „špatnými“ bakteriemi. Jsou navržena tak, aby zabíjela nebo zastavovala množení určitých typů bakterií (závisí na spektru účinku antibiotika – úzkospektrá nebo širokospektrá antibiotika). Proto mohou vedle škodlivých patogenních bakterií zasáhnout i prospěšné bakterie v našem střevním mikrobiomu. Probiotika pomáhají střevní mikrobiom znovu obnovit a podpořit. Měla by být užívána během antibiotické léčby i po ní. Jejich pravidelné užívání je vhodné také při následujících zdravotních problémech:
- střevní infekce a průjmy,
- narušení střevní peristaltiky,
- oslabení imunity,
- nutnosti úpravy střevní mikroflóry,
- při bakteriálních, virových a plísňových onemocněních.
Doporučujeme po náročném tréninku nebo závodu připravit Isostar proteinový nápoj v mléce. Mléko je totiž také zdrojem probiotik a podpoří tak vaši imunitu. Větší množství probiotik obsahují kysané mléčné výrobky, které by ve vašem jídelníčku neměly chybět – jogurty, kefíry, zakysaná mléka a fermentovaná zelenina. Tyto potraviny je však vhodné konzumovat spíše po zátěži, aby měl střevní trakt klid na jejich zpracování. Do jogurtu nebo zakysaného mléka můžete také přidat trošku Isostar proteinu. Navýšíte tím obsah bílkovin a podpoříte regeneraci organismu.
Probiotika mají velký význam pro střevní mikrobiom, který je základem imunity každého jedince. Ukrývá se v nich velký potenciál pro podporu zdraví. Tato oblast však stále zůstává předmětem intenzivního výzkumu.
Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.