Výživa cyklistů: vytrvalostní tratě

Cyklistika je převážně vytrvalostní sport. Vytrvalostní sporty jsou charakteristické tím, že využití paliva pro tvorbu energie je závislé na dostupnosti a dodávce kyslíku k pracujícím svalům. Ať už se jedná o cyklistiku silniční nebo horskou, vždy hraje kyslík zásadní roli při tvorbě energie. Vytrvalost je velice náročná disciplína a vyžaduje pevnou vůli, vnitřní disciplínu a dostatek času pro trénink a regeneraci. Cyklistický trénink patří k těm časově náročnějším. Vytrvalostní cyklisté tráví na tréninku denně několik hodin. Od toho se také odvíjí specifika jejich výživy. Potřebují dostatek energie pro pokrytí energetických nároků. Zároveň při zátěži v sedle musí volit takové doplňky stravy, které jim dodají potřebnou energii a nezatíží trávicí trakt. Velkou roli hraje tak způsob a jednoduchost balení.

Pokud jde o cyklistickou výživu, neexistuje žádný univerzální návod. Jediný způsob, jak vylepšit osobní strategii příjmu energie je metoda pokusu a omylu. To znamená, vše si na sobě vyzkoušet, otestovat v tréninku a najít si svou vlastní nutriční cestu. Existuje však několik základních stavebních kamenů výživového plánu pro vytrvalostní cyklistiku. Z těch je dobré vycházet a sestavit si na jejich základně svůj vlastní individuální nutriční plán. Výživa cyklisty se také může lišit podle jednotlivých tréninkových období, kterými daný cyklista právě prochází.

ISOSTAR__Peignee-Verticale-6813-upr

Důležitou a základní živinou pro vytrvalostní cyklisty jsou sacharidy. Sacharidy jsou v těle uloženy ve formě zásobního cukru, glykogenu, který se ukládá v játrech a ve svalech. Při správné výživě má sportovec zásobu glykogenu na přibližně 90 minut výkonu. Výzkumy ukazují, že pokud trénink trvá déle, má pravidelné doplňování sacharidů jasně pozitivní vliv na cyklistickou vytrvalost a výkon. Všeobecně se udává, že lidský organismus je schopen přijmout 30 - 60 g sacharidů za hodinu. Zde však hodně záleží na trénovanosti metabolismu a zdrojích sacharidů. Vytrénované střevo je schopné přijmout vyšší množství sacharidů, ideálně v kombinaci jednoduchých cukrů, glukózy a fruktózy.

Cyklisté proto velmi rádi využívají energetické gely. Jsou skvělým pomocníkem, když potřebujete rychlý a snadný přísun sacharidů při zátěži. Jsou snadněji stravitelné než pevné varianty doplňků stravy. Navrženy jsou tak, aby nezatěžovaly střevo, a zároveň dodaly dostatek energie. Isostar energetické gely exotické ovoce a jablko mají navíc znovuuzavíratelný obal, nemusíte je tedy vypít najednou. Jejich obsah je možné si rozdělit i na několik dávek v rámci tréninku. Obsahují malé kousky ovoce, čímž úplně eliminují podezření z umělé chutě.

ISOSTAR__Peignee-Verticale-5901-upr

Variantou je také Isostar energy booster gel. Jedná se o malé balení energického gelu obohaceného o kofein. Dokonale tak povzbudí unavený organismus a podrží výkon. Jedna tuba 29 ml gelu citrusové příchuti a 26 mg kofeinu. Pro srovnání, jedno espresso obsahuje okolo 60 mg kofeinu a denní doporučená dávka kofeinu je maximálně 100 mg.

Energetické gely je dobré kombinovat s energetickými tyčinkami. Musíte však myslet na to, že tyčinky jsou svou konzistencí trošku náročnější na kousání a trávení. Jsou však dobře stravitelné. Pro vytrvalostní disciplíny je vhodná tyčinka Isostar Endurance+ Sport Bar. Obsahuje kombinaci maltodextrinu a fruktózy, která ideálně podporuje dlouhotrvající výkon. Její vynikající chuť je založena na kombinaci ovesných vloček a sušeného ovoce.

Svou roli hrají také proteiny. Čím je trénink náročnější, tím více dostávají svaly a celý organismus zabrat. Bílkoviny, neboli proteiny, jsou základním stavebním kamenem všech tělesných buněk. Náročnou zátěží dochází k jejich poškozování, zejména svalových vláken. Pokud chceme opakovaně podávat kvalitní výkon, ať už v tréninkovém nebo závodním období, je příjem proteinů nepostradatelný. Bílkoviny ve stravě se starají o dostatečnou a správnou regeneraci a o opravu poškozených buněk a tkání. Připravují tak organismus na další zátěž. Po každém tréninku či závodě by měly přijít na řadu bílkoviny, aby podpořily regeneraci a kvalitní spánek. Pomohou tak tělu k rychlému zotavení.

212703 mass gainer vanille (v2)upr

Jako první bychom měli doplnit vyčerpané glykogenové zásoby, pak přicházejí na řadu proteiny. Velmi vhodnou volbou je buď kombinace sacharidů a proteinu ve formě například Isostar Mass Gaineru. Ten obsahuje 24 % bílkovin a 67 % sacharidů. Další možností je nejdřív doplnit sacharidy a jakou druhé jídlo (večeři) zvolit samostatný protein ve formě proteinového nápoje. Proteinový nápoj Isostar high protein 90 se vyrábí ve dvou příchutích, čokoláda a banán Jedna dávka obsahuje 20 g vysoce kvalitních bílkovin.

Výborným regeneračním nápojem je také Isostar reload protein drink. Tento čokoládový nápoj je bohatým zdrojem sacharidů, proteinu a vitaminů. Jedna dávka obsahuje 35 g sacharidů a 10 g proteinu. Může být tak tím prvním, co mít po tréninku po ruce.

Při výběru proteinu je důležité se zaměřit na zdroje obsahující všechny esenciální aminokyseliny. Ty naleznete ve všech Isostar proteinových doplňcích stravy.

Svou roli hrají i tuky. Tuky jsou největším zdrojem energie, 1 g tuků obsahuje 38 kJ. Jejich rychlost využití je však pomalejší a náročnější. Zdroje kvalitních tuků jsou nepostradatelné. Mimo jiné se v nich rozkládají vitaminy A, D, E a K a hormony.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program