Vánoce jsou svátky klidu a míru. Měli bychom je strávit v kolektivu blízké rodiny, užít si společné chvíle a pokusit se aspoň na chvíli zastavit z každodenního shonu. Realitou se stal trošku opak. Ze snahy mít to doma co nejhezčí, mít vše připravené, uklizené, navařené a napečené, se často z vánočních příprav stane další shon a nemůže být řeč o klidu a pohodě.
Jídlo bylo dřív známkou hojnosti a bohatství. V dnešní době nadbytku toto pravidlo stále přetrvává, ale ubylo fyzické a pohybové aktivity. Následky v podobě civilizačních onemocnění a obezity vidíme všude kolem. Dokonce i sportovci s velkým energetickým výdejem mají často problém, aby přes vánoční svátky nehřešili moc. Je pravda, že jíme také pohledem. Krásně naservírované stoly plné dobrot často vyvolávají mylný pocit hladu. To jsou pak chvíle, kdy musí začít pracovat mozek a rozum. Jak si ale z těch stolů hojnosti vybrat to nejlepší? Pojďme se podívat na pár tipů.
1. Začni vhodnou snídaní
Snídaně je základ dne. Je to jídlo, jehož výběr se nejlépe dá ovlivnit. Snídáte totiž většinou doma, můžete si sami zvolit, po čem sáhnete a správně tak nastartovat svůj den. Českou vánoční klasikou je vánočka, mazanec nebo štola. Všechny varianty obsahují vysoký podíl tuku. Pokud zvolíte vánočku, dejte si jeden plátek a přidejte například tvaroh s ovocem a ořechy nebo bílý jogurt bohatý na bílkoviny. Nezapomínejte na ovoce a pitný režim. Neslazený čaj bude skvělou volbou.
Další možností je dát si ráno teplou polévku. Nejlépe vývar plný zeleniny nebo prostě tu, která zůstala z předešlého dne. Nechte se překvapit, jak vás teplá polévka ráno krásně nastartuje. Je bohatá na vitamíny a minerály ze zeleniny, a také plná bílkovin z masa.
2. Dostatečný příjem bílkovin
Bílkoviny jsou nepostradatelnou složkou každodenního jídelníčku. Kromě mnohých benefitů a nenahraditelných funkcí mají také sytící efekt. Pomůžou zahnat chutě i hlad a sníte toho tak mnohem méně. Vánoční dobroty jsou bohatým zdrojem sacharidů a tuků. Bílkoviny jsou tak často opomíjeny.
3. Pohyb
Pro profesionální sportovce jsou svátky časem, kdy si můžou trošku odpočinout. Většinou mají lehčí trénink nebo dokonce žádný a rádi využijí klid. Většina lidí, ale tráví plno času návštěvami, posezením u stolu se sklenkou dobrého drinku a jídlem na stole. Motivujte letos i ostatní členy rodiny a udělejte si společnou procházku. Jedna hodina pobytu na čerstvém vzduchu je jen 4 % z celého dne a všichni budou ze společné rodinné procházky nadšeni. Taková procházka zároveň zvýší pohyb střev, díky čemuž jídlo častěji a rychleji strávíme.
4 Frekvence stravování
Režim je důležitý. Ale to, co máte naučené v běžném režimu, se přes svátky dodržuje hůř. Nic si z toho nedělejte. Ba naopak. Řiďte se svými pocity. Není nutné mít 5 porcí denně. Sváteční jídla jsou často bohatá na energii, porce větší, nechybí dezert. Snažte poslouchat svůj pocit sytosti a řídit se jím. U jídla hlavně nespěchejte, sousta si vychutnávejte a nechce hormony vyvolávající pocit sytosti a pocit hladu klidně pracovat a správně se rozhodovat.
5. Pitný režim a alkohol
Nezapomeňte dostatečně pít. Pijte čistou vodu v průběhu celého dne. Pokud preferujete teplé nápoje, dejte si neslazený čaj. Vyhněte se dalšímu příjmu cukru ve slazených nápojích.
Alkohol je přirozenou součástí oslav, zvlášť svařené víno, vánoční punč či vaječný likér jsou spojeny s Vánocemi. Mějte pokaždé na mysli, že samotný alkohol obsahuje vysoké množství kalorií. K tomu musíme přičíst ještě vysoké množství energie z cukru, který alkoholické nápoje obsahují.
Alkoholický nápoj |
energie (kJ) ve 100 ml nápoje |
Vaječný likér |
790 kJ |
Vánoční punč |
415 kJ |
Svařené víno |
434 kJ |
Šumivé víno (šampaňské) |
334 kJ |
Suché bílé víno |
263 kJ |
Suché červené víno |
309 kJ |
- hodnoty vycházejí z kaloricketabulky.cz, dle značky nápoje a přípravy se mohou lišit
Máme pro vás ale jeden osvědčený tip! Pokud už to s alkoholem přeženete, sáhněte další den po iontovém nápoji Isostar Hydrate & Perform. Dodá vám všechny potřebné vitaminy, minerály, hydratuje a pomůže tak rychleji odbourat kocovinu. Po velmi náročném večírku přidejte do iontového nápoje ještě Isostar Bicarbonates.
6. Dostatek spánku
Nedostatek spánku přispívá k nezdravému životnímu stylu a bývá spojován s nárůstem hmotnosti. I když se svátky jeví jako čas, kdy můžete dospat resty z pracovního týdne, ne vždy se to povede. Před dostatečným množstvím spánku dostanou často přednost televizní pořady sledované do pozdních večerních hodin. V dnešní době internetových televizí vám už však nic neuteče. Nebojte se film vypnout a dodívat se na něj další den. Dejte přednost kvalitnímu a hlavně dostatečnému spánku.
Nedostatek spánku má vliv na hladiny hormonů, které řídí pocity sytosti a hladu: ghrelin, leptin a kortizol. Unavený člověk má pak tendenci více jíst, aby si “dobil energii”. Nedostatek spánku je spojen i s větší chutí na sladké, a sníženou motivací k fyzické aktivitě.
7. Zdravější verze pokrmů
Přemýšlejte nad tím, co jíte. Vždy se dá najít zdravější verze, zdravější cukroví, méně tučná část masa, menší porce. Není nutné sníst a vypít vše, co před vás postaví. Pokud chystáte občerstvení vy, nachystejte si aspoň pro sebe zdravější verzi. Uvidíte, jakou budete mít ze sebe radost.
8. Méně stresu
Všichni víme, že Vánoce mohou být pěkně stresujícím obdobím. Je jen na nás, jak si to nastavíme. Pokud jsme ve stresu, zvyšuje se hladina hormonu kortizol. Ten způsobuje vyšší konzumaci jídla, a s tím je přímo úměrný nárůst hmotnosti. Když jsme ve stresu, máme tendenci sahat po nezdravých potravinách a zapíjet stres alkoholem. Málokdy to končí jedním drinkem, svařákem či punčem.
Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.