Protein, neboli bílkovina, je jeden ze tří makroživin (základních stavebních kamenů) pro správné fungování lidského organismu. Těmi dalšími dvěma makroživinami jsou sacharidy (cukry) a lipidy (tuky). Proteiny jsou složené z aminokyselin spojených peptidovou vazbou. Pro funkci proteinů je důležité jak zařazení jednotlivých aminokyselin, tak jejich struktura. Mezi hlavní úkoly proteinu patří zejména přepis genetické informace, výživa, molekulární transport, imunita, regulace metabolismu, atd.
V lidském těle probíhá nepřetržitě rozpad a syntéza bílkovin. Rychlost tohoto procesu s přibývajícím věkem u zdravých lidí klesá. Protein přináší mnoho výhod pro celkové zdraví, složení těla a výkon. Po požití se bílkoviny ve stravě rozloží na aminokyseliny, ty jsou stavebními kameny pro růst a opravu tkání (včetně svalů) a také pro syntézu hormonů, enzymů, neurotransmiterů a protilátek.
Kromě toho má protein ve stravě plno dalších výhod:
- Stará se o to, jak syti se po jídle cítíme (pocit sytosti). Ze tří makroživin jsou bílkoviny nejlepší v tom, že přinášejí dlouhodobý pocit sytosti. Jejich nedostatek ve stravě bývá tak častým viníkem neutišeného pocitu hladu i po jídle. Naopak dostatečný příjem bílkovin v každém jídle je důležitý pro zamezení pocitu hladu, potenciálně tak zabraňuje sáhnout po nezdravých svačinkách mezi jídly.
- Udržuje svalovou hmotu při hubnutí. Při snaze zhubnout je cílem minimalizovat ztráty svalové tkáně a naopak maximalizovat úbytek tukové tkáně. Příjem bílkovin v kombinaci s odporovým tréninkem jsou ideálním stimulem pro anabolický růst.
- Maximalizace odpovědi na trénink. Kombinace příjmu bílkovin a tréninku má prokazatelný vliv na syntézu svalových bílkovin.
- Zvyšují termický efekt potravy. Termický efekt potravy je energie nutná pro zpracování a strávení potravin, které jsme snědli. Bílkoviny jsou ze všech tří makroživin nejnáročnější na zpracování.
- Poskytnutí energie pro vytrvalostní cvičení. Sacharidy a tuky jsou hlavními zdroji paliva, které používáme během cvičení. Během dlouhodobých vytrvalostních aktivit poskytují také bílkoviny malý, ale významný zdroj energie.
Proteinové nápoje mají své nepostradatelné místo ve výživě nejen sportovců, ale často i u běžné populace. Výhodou proteinových prášků je, že jsou relativně levné, přenosné a příprava je pohodlná. V běžném životě si našly místo u jedinců, kteří v rámci své profese (životního stylu) nemají čas na plnohodnotnou stravu. Zároveň mohou být zvlášť prospěšné pro vegany a vegetariány, kteří by jinak mohli mít problém s dosažením dostatečné denní dávky plnohodnotných bílkovin. Velký význam mají pak právě ve výživě sportovců. Ti mívají často problémy s dosažením dostatečného množství bílkovin při svém velkém energetickém výdeji. Stejným problémem může být i malý prostor pro doplnění jídla v souladu s tréninky. To vše mohou proteinové nápoje snadno vyřešit. Dodají potřebné živiny v rychle stravitelné formě a nezatíží tolik organismus.
Nejběžnějším proteinovým nápojem je syrovátkový nápoj. Syrovátka má nejlepší biologickou dostupnost, což znamená, že z ní člověk dokáže (za ideálních podmínek) využít nejvíce bílkovin. S biologickou dostupností jde ruku v ruce i rychlá a snadná stravitelnost. Její příjem omezuje nadmutí a umožňuje tak tělu velmi rychle fungovat dále. Navíc, syrovátkový protein je jedním z nejrychleji stravitelných proteinových zdrojů. I v podobě koncentrátu by se měl strávit do 3 hodin od příjmu. Opět tedy stojí na vrcholu rychlosti vstřebání mezi jednotlivými bílkovinnými zdroji. Syrovátkový protein obsahuje 15 % větvených aminokyselin. To není málo. Po strávení je naše tělo dokáže využít velmi rychle, bez metabolizace v játrech, a poskytnout tak pracujícím svalům substrát pro zastavení katabolických procesů například po výkonu, ráno po probuzení, nebo po dlouhodobějším lačnění.
Význam proteinu při silovém tréninku je již dlouhodobě znám a ve velké míře sportovci praktikován. Proteinové doplňky však nacházejí čím dál tím více své místo také u vytrvalostních sportů. Po vytrvalostním výkonu je vždy potřeba doplnit nejdřív tekutiny a sacharidy. Pak přicházejí na řadu bílkoviny. Jejich hlavním úkolem je oprava a obnova poškozených tkání a podpora regenerace. Proto tak důležitou roli hraje právě zdroj, ze kterého bílkoviny pocházejí, rychlost vstřebání a míra využitelnosti. Přidání bílkovin po tréninku může také zlepšit doplnění glykogenu a snížit příznaky svalového poškození.
Některé studie rovněž uvádějí, že konzumace BCAA (rozvětvených aminokyselin) během vytrvalostního cvičení může zlepšit výkon, zároveň zlepšit ukazatele imunitního zdraví a snížit hladinu serotoninu, což následně vede ke zpomalení nástupu centrální únavy.
Celkový denní příjem energie a bílkovin v dlouhodobém horizontu má největší vliv na adaptaci na trénink. Pokud jsou tyto faktory zohledněny, mají bílkoviny nepostradatelnou roli při optimalizaci fyzického výkonu a pozitivní vliv na regenerační procesy.
Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.