L'Etape Czech Republic by Tour de France, závod pro milovníky Tour de France, vášnivé cyklisty, ale i pro cyklisty amatéry. Každý závodník zdolá na silničním kole jednu ze tří tras dle vlastního výběru. Ta nejdelší měří 130 km, střední 105 km a krátká 60 km. Ať už si vyberete kteroukoliv trasu, je nutné nepodcenit trénink, a zvolit správnou nutriční strategii. Jen v loňském roce strávil na dlouhé trati nejrychlejší závodník 3,5 hodiny, nejpomalejší okolo pěti hodin. Podávat vysoký výkon po tak dlouhou dobu není nic jednoduchého. Ideální vyladění cyklistické přípravy se tak neobejde bez kvalitního nutričního plánu jak v tréninku, tak i v den závodu.
Základním zdrojem energie pro vytrvalostního cyklistu jsou sacharidy. Lidské tělo si je umí uložit ve formě glykogenu. Ukládání sacharidů je však omezené. Energetická zásoba z nich vydrží na 60 - 90 minut zátěže. Čím více zásobního glykogenu máte, tím delší dobu vydržíte podávat výkon o vysoké intenzitě. V přípravě se proto zaměřte na dostatek komplexních sacharidů. Sacharidy by měly u takového cyklisty tvořit okolo 65 % celkového denního příjmu. Komplexní (složené) sacharidy doplňují dlouhodobou energii, jednoduché sacharidy pak dodávají okamžitou energii. Trénujete-li odpoledne, zvolte například těstovinový oběd. Před tréninkem si dejte např. energetickou tyčinku Isostar Endurance+ Sport Bar. V tréninku pak nezapomínejte na pravidelné energetické svačinky. Jejím základem by měly být jednoduché sacharidy, aby dodaly okamžitou energii. Takový pravidelný příjem energie zamezí jejímu rychlému poklesu a nástupu krize. Dobrou volbou jsou Isostar energetické gely a tablety.
Nezapomínejte ani na pitný režim. Lidské tělo je ze 75 % tvořeno vodou. Čím náročnější výkon je, tím více vody a iontů vypotíte. Ty je potřeba taky doplnit. Pravidelným pitným režimem se organismus učí s vodou hospodařit a pomáhá tak připravit se na samotný závodní den. Věnujte tak svému pitnému režimu dostatečnou péči s iontovým nápojem Isostar Hydrate & Perform. Nestačí vzpomenout si před tréninkem a rychle se napít. Důležitá je pravidelná hydratace v průběhu celého dne. Dostane se tak mnohem více tekutin do buněk. Naopak rychlým vypitím velkého množství tekutin najednou akorát zatížíme trávicí trakt a způsobíme žaludeční problémy.
Typickou komplikací vytrvalostních disciplín bývají svalové křeče. Prevence tak musí začít mnohem dříve než v samotný den závodu. Křeče mohou závod pěkně znepříjemnit nebo jej dokonce i předčasně ukončit. Přidávejte si na trénink do bidonu k iontovému nápoji Isostar Bicarbonates. Pravidelné doplňování hořčíku pomáhá totiž předcházet svalovým křečím a jedlá soda odstraňuje kyselinu mléčnou ze svalů, čímž odbourává jejich bolest.
Po tréninku pak přichází na řadu doplnění vyčerpaných tekutin a zásob sacharidů a jídlo bohaté na bílkoviny (proteiny). Bílkoviny totiž napomáhají regeneraci a slouží jako tzv. ochrana svalů. Dejte si tak po tréninku Isostar Reload tyčinku nebo Isostar Reload drink. Postarají se o doplnění všech potřebných živin po zátěži a připraví organismus na další tréninkovou zátěž.
Večer pak nezapomeňte na dostatek kvalitního spánku. Čím náročnější trénink je, tím důslednější byste měli být v tom, kolik toho naspíte. Pokuste se chodit spát ve stejnou hodinu, taktéž i vstávat. Dopřejte svému tělu alespoň 8 hodin spánku. Ne nadarmo se říká, že spánek je ta nejlepší regenerace.
Správný trénink je základem úspěchu. Proto je nutné si i stravu otestovat v tréninku, opakovaně, při různých podmínkách. Vyzkoušejte, co vám bude nejlépe chutnat, zároveň také, jaké balení vám bude vyhovovat, a to si pak nachystejte na samotný závod. Každé tělo je jedinečné, a to co vyhovuje někomu jinému, nemusí vyhovovat vám. Zvolte proto Isostar cycling set, určený přesně pro tento závod. Vše si otestujte a pro závodní den budete mít jasno.
Hodně štěstí!
Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.