Dlouhé letní dny nabízejí mnoho prostoru ke sportování. Spousta z nás se vydává na aktivní dovolené, zvlášť Češi jsou milovníci zejména cyklistiky, ale také dalších sportovních aktivit. V horkých dnech je ale náročné udržet si dostatek energie a užít si tak svůj trénink, sportovní výlet nebo závod naplno. Zatímco v zimě se lidé více přejídají, léto je spojeno spíš s nedostatkem energie a nižší potřebou jíst. Zejména pak ženy se snaží o co nejlepší linii do plavek, a zapomínají tak na dostatečný energetický příjem.
Věnujete-li se nějakému sportu aktivně, mějte na paměti, že dostatečná výživa a příjem energie, hrají zásadní roli. Základem je hydratace. Pro doplnění tekutin běžná voda nestačí. Příjmem extrémně vysokého množství vody si můžete naopak i ublížit. Sáhněte proto po iontových nápojích. Nejen po tréninku, ale také před tréninkem i v jeho průběhu. Proč jsou právě iontové nápoje tak důležité? Už z názvu je jasné, že obsahují ionty. To jsou minerály rozpuštěné uvnitř, které napomáhají lepšímu vstřebání. Tekutina se tak dopraví do buněk, kde je potřeba, a nedojde pouze k přetížení ledvin. Hlavními ionty iontového nápoje jsou sodík (Na), draslík (K), vápník (Ca) a hořčík (Mg). Pojďme si je podrobněji rozebrat:
Sodík je hlavním iontem extracelulární tekutiny. Množství extracelulární tekutiny se může hodně měnit. Odvíjí se od mnoha faktorů, jako jsou pohlaví, věk, druh sportu, trénovanost, způsob a množství hydratace aj. Během fyzické aktivity dochází k vysokým ztrátám sodíku zejména pocením, zvlášť v horkých dnech. Každý sportovec určitě zná solné mapy na propoceném tričku. Sodík se podílí na přenosu nervosvalových vzruchů a pomáhá správnému fungování svalů. Jeho nedostatek má za následek pocit nevolnosti až zvracení, zmatenost, dezorientaci, ztrátu energie, ospalost, únavu, podrážděnost, svalovou slabost, křeče až kóma. Závažný nedostatek sodíku je akutní stav, který vyžaduje intenzivní lékařskou péči. Sodík společně s draslíkem se podílejí na stálosti vnitřního prostředí, a její množství se může hodně měnit. Draslík je z organismu vylučován především (80 - 90 %) močí, zbylých 10 - 20 % odchází stolicí a potem. Typickými příznaky nedostatku draslíku jsou zhoršená svalová činnost, zpomalení střevní činnosti, a také zrychlená srdeční činnost, která může ve vážných případech končit až zástavou srdce.
Vápník je v organismu nejvíce obsažen v kostech a zubech, jeho hlavním úkolem je pevnost a stálost kostí. Ty při zvýšené zátěži dostávají pěkně zabrat. Zároveň se podílí na procesech svalové kontrakce. Bez něj by nebylo možné, aby svaly správně pracovaly (stahovaly a uvolňovaly se). Při nedostatečném příjmu vápníku dochází k jeho odbourávání z kostí a zubů, tento proces může mít dlouhodobé, nezvratné následky na stabilitu a pevnost kostí a zubů.
Minerál hořčík pomáhá přenášet signály mezi nervovou dráhou a svaly. Stav nedostatku hořčíku je snad každému sportovci známý jako křeče. Zde musíme zmínit, že doplňování hořčíku musí být průběžné, nestačí ho přijímat nárazově, před sportovní akcí.
Z výše zmíněného je jasné, že pít pouze vodu během sportu, před a po něm, je nedostačující. Hydratace je důležitá pro celkové fungování organismu. Proto by iontové nápoje měly být nedílnou součástí pitného režimu každého sportovce. Někteří sportovci dost podceňují pitný režim v průběhu vytrvalostní sportovní aktivity. Zaměřte se na příjem iontového nápoje jak před, tak i během a po fyzické aktivitě. Tekutiny se tak daleko lépe vstřebají, urychlí se regenerace, a organismus bude schopen lépe pracovat. Většina běžné populace i sportovců vnímají stav mírné dehydratace jako normální, a zapomínají pak pít. Bolesti hlavy a zvýšená únava jsou pak na běžném pořádku. Sáhněte po iontovém nápoji Isostar hydrate & perform. Můžete si vybrat jednu ze čtyř příchutí (citrón, pomeranč, grep a brusinka). Všechny příchutí jsou vhodné pro děti již od 3 let věku.
Dobrým tipem je pro cyklisty dát si do bidonu s iontovým nápojem kostku ledu. Nápoj se nepřehřeje a vydrží vlažný daleko déle.
Iontové nápoje obsahují také podíl sacharidů. Tento zdroj energie ale nemůže pokrýt energetické nároky vytrvalostního sportu. Pokud chcete udržet vysoký výkon po co nejdelší dobu, musíte doplňovat energii postupně. Při zátěži si svou oblibu získaly energetické gely. Důvod je prostý. Jejich příjem je jednoduchý, nezatíží trávicí trakt a rychle se vstřebají. Některé energetické gely jsou navíc obohaceny o kofein, který pomáhá nabudit se a koncentrovat na výkon. Nejlepší načasování příjmu energetických gelů je těsně před zátěží a potom v průběhu zátěže. Zvolte takovou variantu energetického gelu, která vám bude nejlépe vyhovovat. Vše je dobré si vždy vyzkoušet v tréninku a otestovat sám na sobě. Sportovci s citlivým zažíváním, kterým gelovitá struktura nedělá dobře, můžou zvolit Isostar energy gely obsahující kousky ovoce. Ty jsou navíc znovuuzavíratelné. Záleží tak na každém, jaké množství chce v danou chvíli přijmout.
Po tréninku či závodě přichází čas na regeneraci. Správně zvolená a včasná výživa maximálně podpoří regenerační procesy a připraví organismus na další tréninkovou jednotku. Základem je opět doplnění tekutin. Určitě zvolte iontový nápoj. Samotná voda je zejména v horkých letních dnech nedostačující. Jakmile doplníte tekutiny, dejte si na svačinku proteinovou tyčinku. Obsahuje správný poměr aminokyselin pro reparaci buněk a budování svalové hmoty. Regenerace organismu tak začne okamžitě. Doporučuji proteinové tyčinky střídat, aby se vám jedna příchuť nepřejedla. Je dobré sledovat i poměr bílkovin a sacharidů v proteinové tyčince. Základem kvalitní proteinové tyčinky je i dobrá chuť a příjemná konzistence ke konzumaci. Najdete na trhu i takové proteinové tyčinky, které jsou sice přeplněné proteinem, ale reálně se nedají pokousat. Proteinové tyčinky Isostar vás potěší svou chutí i konzistencí. Jsou vyráběny ve spolupráci s nejlepšími sportovci a splňují tak vysoká kritéria sportovního výkonu.
Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.