Výživa hraje v silových sportech důležitou roli. Není náhodou, že nejvíce zkušeností a pokusů s výživou pochází právě ze silových sportů, konkrétně z kulturistiky. V minulosti býval tento sport často spojován s dopingem. To je však odvětví, kterému se čestný sportovec vyhýbá velkým obloukem. Proto je tak důležité zvolit správné a osvědčené doplňky stravy. Produkty Isostar mají prokázaný účinek, čisté a přírodní složení a antidopingová garance. Isostar, jako jedna z mála značek, plní a garantuje nařízení antidopingové agentury WADA-AMA. Výrobky jsou pravidelně testovány. Každý sportovec je tak může užívat, aniž by se bál vedlejších účinků, což je bezesporu obrovská výhoda.
Silové sporty si vyžadují svoje nutriční specifika. Z hlediska charakteristiky jde o sporty s kratší dobou trvání, kde je zapotřebí maximální síla. Intenzivním silovým tréninkem dochází k narušení energetického metabolismu, tedy k procesu, který se nazývá katabolismus. Katabolismus je rozklad složitých látek na jednoduché. Tento proces se každý silový sportovec snaží po svém tréninku co nejdříve zastavit a nahradit opačným dějem, anabolismem. Při anabolismu dochází k výstavbě porušených tkání a k obnově energetických rezerv ve vyčerpaných svalech. Kvalitní výživa spojená s užíváním správných výživových doplňků zcela prokazatelně pozitivně ovlivňuje proces regenerace a budování svalové hmoty a svalové síly. Jednoduše řečeno, ke katabolismu dochází při fyzickém zatížení, stresu či hladovění. Anabolismus nastává po jídle. Čím kvalitnější a vyváženější spektrum živin sportovec přijme, tím silnější bude jeho anabolická odezva.
Nutriční specifika silových sportovců jsou zaměřena hlavně na udržení a nárůst svalové hmoty. O to se starají bílkoviny. Ty jsou ve výživě nepostradatelné, protože si je lidské tělo neumí ukládat. Musí být pravidelně přijímány stravou. Mimo to plní bílkoviny i celou řadu dalších fyziologických funkcí (hormony, enzymy i protilátky jsou bílkovinného charakteru).
Bílkoviny přijaté stravou se v organismu štěpí na jednodušší látky, až na konečné aminokyseliny. Z těch si pak tělo staví sobě vlastní bílkoviny. Pokud není ve stravě dostatek aminokyselin, a navíc ve správném poměru, nemá lidské tělo z čeho stavět. Významnou roli hrají esenciální aminokyseliny, které musí být přijímány stravou. Bílkoviny jsou rostlinného nebo živočišného původu. Ty živočišného původu obsahují celé spektrum esenciálních aminokyselin, jsou tak pro sportovce vhodnější. Bílkoviny rostlinného původu je nutné správně nakombinovat, abychom získali všechny aminokyseliny (obiloviny-luštěniny, luštěniny – rýže, rýže – obiloviny, luštěniny – mléčné produkty...).
Každý sportovec má jinou potřebu příjmu bílkovin. Záleží nejen na individualitě každého z nás, ale také na trénovanosti, fázi tréninkového procesu a době, které se silovému tréninku již věnujeme. Faktorů je mnoho. Proto nelze přesně říct, kolik bílkovin bychom měli denně přijímat. I přes to ale existují určitá obecná doporučení, od kterých je možné se odrazit.
Pokud je cílem sportovce maximální podpora tvorby bílkovin, s tím spojené zvýšení síly, nárůst aktivní tělesné hmotnosti a objemů svalů, doporučuje se ideální dávkování v rozmezí 1,6 - 2,2 g bílkoviny na kilogram tělesné hmotnosti. To platí jak pro sportovce silového tréninku, tak i pro ty sportovce, u nichž je silová příprava součástí tréninkového procesu (např. hokej, sprinty...)
Sportovci, kteří usilují o udržení svalové hmoty a síly, ale jsou v redukční dietě, je vhodné dávkování bílkovin v rozmezí 2,2 - 3,1 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Cílem těchto sportovců bývá vyrýsování postavy a shazování tuků.
Pro ideální tvorbu a růst svalové hmoty se doporučuje příjem bílkovin v jedné porci 0,40 - 0,55 g na kilogram tělesné hmotnosti.
Vyšší dávky kvalitních bílkovin bývá často problém přijmout běžnou stravou, zvláště pak v období náročného tréninkového cyklu. Nepostradatelným pomocníkem jsou pak sportovní doplňky, které obsahují to správné spektrum aminokyselin. Největší popularitu mezi nimi si získaly syrovátkové proteiny. Syrovátková bílkovina je nejrychleji vstřebatelným zdrojem bílkovin ve sportovních doplňcích. Je proto ideálním řešením pro potréninkovou suplementaci či pro fáze sportovního tréninku se speciálními nutričními nároky. Isostar whey protein je syrovátkový protein, který se přesně postará o doplnění těch správných aminokyselin. Je možné jej připravit ve vodě nebo v mléce. Přípravou v mléce ho ještě obohatíme o mléčné bílkoviny. Je však nutné vzít v potaz, že se tak zvýší i celková energetická hodnota nápoje (právě o hodnoty mléka). Isostar whey protein se vyrábí ve dvou příchutích, vanilka a čokoláda. Základním dávkováním jsou 4 odměrky (30 g prášku) na 220 ml vody nebo mléka. Jedna dávka, tedy 30 g prášku, obsahuje 22 g bílkovin. Isostar whey protein podporuje udržení a růst svalů, navíc pomáhá i ve fázi regenerace. Jeho nízký obsah cukru neovlivní dietní plán sportovce.
Sportovní výživa nabízí i další zdroje bílkovin. Jsou jimi proteinové tyčinky. Isostar high protein 25 jsou proteinové tyčinky obsahující 25 % bílkovin. Jsou vyvinuty speciálně pro potřeby sportovce, obsahují navíc ještě 6 vitaminů. Neobsahují žádné konzervanty a barviva. Vyrábějí se ve 3 příchutích, vanilka, jahoda a oříšek. Každý si tak přijde na své.
Pokud byste hledali proteinovou tyčinku s ještě větším obsahem bílkovin, sáhněte po Isostar high protein bar 30 %. Tato tyčinka obsahuje 30 % proteinu a vyrábí se ve třech příchutích, křupavý karamel, křupavá čokoláda a vanilka s brusinkou. Neobsahují žádná sladidla.
Nebojte se v mimozávodním období toho vyzkoušet více a najít si to nejvhodnější právě pro vás. Každý člověk je jedinečný, má jiné chuťové preference a jiný metabolismus. Nejlepší radou je si vše nejprve vyzkoušet.
Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.