Jaké doplňky zvolit pro rychlostní sporty

Rychlost, to je základní parametr sportovního úspěchu. Každý sportovec chce být rychlejší a lepší. Sportovci a trenéři tráví mnoho času hledáním způsobů, jak zvýšit rychlost, zlepšit techniku, výkon a efektivitu svých tréninkových metod. Všeobecně si připouštíme důležitost výživy, v praxi pak ale zapomínáme klást na ni dostatečný důraz a věnovat ji pozornost. A přitom právě správná výživa může efektivně zlepšit úroveň dané soutěže či závodu.

Než se však dostaneme k samotné výživě, pojďme si shrnout, co to přesně rychlostní sporty jsou. Rychlost je charakterizována maximální intenzitou. Takový výkon lze provádět jen určitou dobu, proto rychlostní disciplíny trvají několik sekund maximálně minut. Rychlost a síla mají společné rysy v mnoha sportech. Zahrnují totiž občasné maximální úsilí. Jde například o výbušný první krok ve volejbale, útěk ve fotbale či krádež základny v baseballu. Nejtypičtějším rychlostním sportem jsou ale klasické atletické sprinty, kam se řadí krátké běhy od 60 metrů až po 400 metrů.

Samotné výživě v rychlostních sportech se výzkumy věnují jen velmi málo. Přitom trénink rychlostních schopností je nesmírně ovlivněn právě výživovými strategiemi. Ať už se jedná o zvedání, plyometrii (metoda pro zvýšení výbušné síly), rychlostní cvičení či opakovaný sprinterský trénink.

V těchto maximálních, krátkodobých tréninkových a soutěžních aktivitách dochází k centrální a svalové únavě. Organismus získává energii z více energetických systémů. Základním je ATP-CP systém. Obecně lze říci, že tento systém slouží pro explozivní krátkodobé výkony a opakované úsilí s dostatečnou regenerací. Druhým mechanismem získávání energie je anaerobní glykolýza. Ta se využívá při opakovaném úsilí s neúplnou nebo nedostatečnou regenerací.  Každý zisk energie potřebuje své palivo. Proto zde hraje správná sportovní výživa zásadní roli.

ISOSTAR__Peignee-Verticale-6791-opt

Základním zdrojem energie pro tyto energetické systémy jsou sacharidy. Pozitivně pak ovlivňují rychlost, rozvoj síly a výkon. Úkolem sacharidů není jen zásoba a zdroj energie. Glukóza (jednoduchý cukr) je také důležitá pro správnou funkci mozku a nervové soustavy. Nedostatek sacharidů má pak za následek pokles výkonu, nástup únavy ale také snížení sportovních dovedností a zhoršení koncentrace.

Je velmi důležité zahajovat trénink či soutěž s dostatečnou zásobou sacharidů, ty se skladují v těle ve formě glykogenu (zásobní cukr). Glykogen máme svalový a jaterní. Kapacita svalového glykogenu je asi 400 gramů, jaterního asi 100 gramů. Dostatek sacharidů také chrání bílkoviny. To je velmi důležité pro rychlostní a silové sportovce, kteří potřebují udržet či maximalizovat svá svalová vlákna.

Okamžitým zdrojem energie pro rychlostí aktivity jsou hlavně jednoduché sacharidy. Vstřebají se rychle do krevního oběhu, který je následně dopraví k pracujícím svalům. Individuální výběr sportovního doplňku závisí na metabolismu a chuťových preferencích každého sportovce. Proto je tak důležité si vše v tréninku nejdříve vyzkoušet a otestovat. Každé tělo reaguje úplně jinak v klidu a v zátěži.

Přibližně 60 minut před výkonem jsou vhodnou volbou energetické tyčinky. Organismus má ještě prostor tyčinku strávit. Isostar nabízí energetickou tyčinku Isostar Energy bar. Jejím základem jsou jednoduché sacharidy obohacené o vitaminy a minerály. V menším poměru pak obsahuje komplexní sacharidy a proteiny. Vyrábí se v několika příchutích: brusinka, multifruit, banán & cereálie a čokoláda.

201377 energy choco (V2)-upr

Těsně před či během se pak doporučují v rychlostních disciplínách doplňky založené jen na jednoduchých sacharidech. Mohou být obohacené o guaranu nebo kofein. Tyto povzbuzující látky pomáhají udržet koncentraci a podpořit soustředěnost na výkon. Isotar energetické gely splňují tyto požadavky. Navíc jejich struktura umožňuje rychlé vstřebání a není potřeba čas na kousání. Doporučuje se je ale zapít malým douškem vody či iontového nápoje. Další možností je Isostar energetické želé. Malé bonbony balené po jednom, které se dají rychle rozžvýkat a jsou obohaceny o kofein. Isostar vyrábí tyto želé ve dvou příchutích, jahoda a meruňka. Novinkou je Isostar BIO energetické želé v příchuti jablko a malina obohacené o vitamin C z aceroly. Výborným „nakopávačem“ je pak Isostar energy shot. 60ti ml plastová lahvička naplněna energetickým nápojem v příchuti grenadina a jahoda, který je obohacen o kofein, guaranu a ženšen.

Po rychlostním tréninku či soutěži je potřeba doplnit vyčerpané zásoby glykogenu, tedy cukr, samozřejmě tekutiny a bílkoviny, pro podporu regenerace a svalového růstu. Iontový nápoj doplní nejen tekutiny, ale i minerály ztracené potem a částečný podíl sacharidů.

Isostar nabízí komplexní řadu Isostar After Reload, která je vyvinuta tak aby doplnila potřebné živiny po tréninku. Obsahuje jak bílkoviny, tak podíl sacharidů, vitaminy a minerály. Můžete zvolit různé varianty, ať už tyčinku Isostar After Reload Bar, v příchuti čokoláda, tak regenerační čokoládový nápoj Isostar Reload Drink.

Pokud byste chtěli doplnit hlavně proteiny, zvolte proteinovou tyčinku. Největší obsah bílkovin má Isostar high protein bar 30 %. Ta se prodává ve třech variantách: vanilka, čokoláda a karamel. Nebo proteinový nápoj Isostar Whey Protein. Ten se vyrábí v příchuti čokoláda a vanilka.

 

Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.

Affiliate program