Želatinové výrobky mají svou dlouhou historii, která pochází už ze starověku a středověku. Národy Orientu tam pojídaly sladké ovoce. Zlom pak nastal ke konci středověku, kdy se díky námořním plavbám přivezla cukrová třtina z Asie do Jižní a Střední Ameriky. Oblíbenost želé jako cukrovinek vzrostla zejména u dětí. Želé bonbony se začaly hojně využívat ale i ve sportovní výživě.
Při výrobě želé se používají takzvané rosolotvorné látky. Jsou to ve skutečnosti želírující látky, protože jsou schopny vyrábět gel, tedy rosol. Rosolotvorné látky jsou svým původem nejčastěji polysacharidy. Ty za daných podmínek vytvářejí pevné gely. Při výrobě želé se používají hlavně agary, pektiny, želatina a případně modifikované škroby.
V Isostar želé výrobcích se používají pektiny. Pektiny se přirozeně vyskytují v ovoci. Ve větším množství jsou obsaženy v kůře citrusů, kde jejich obsah činí až 30 %. Velký obsah mají také jablka. Bohatým zdrojem pektinů v ovoci je právě slupka a vrstvy těsně pod ní. Proto se pro výrobu pektinů využívá zbytek ovoce z přípravy džusů, zejména kůra z vymačkaných citrusů nebo dřeň a slupka jablek. Pektin se extrahuje za pomocí zředěné kyseliny chlorovodíkové při cca. 80 °C. Následným přidáním alkoholu dojde k vysrážení pektinu. Alkohol se pak oddělí a vysušením se získá konečný produkt pektin. Ten je označovaný jako E440(i). Pokud se při extrakci použije i hydroxid amonný, získá se pak tzv. amidovaný pektin (aminopektin) - E440(ii).
Pektin má hojné využití, není to jen výroba želé. Nejvíce známé je jeho použití v marmeládách a džemech. Používá se také v lékařství, kde díky své vysoké hustotě působí proti průjmům. Zároveň bylo také zjištěné, že snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje totiž jeho vstřebávání z potravy.
Základní složkou Isostar ovocného energetického želé jsou cukr a glukózový sirup. Obě tyto látky jsou základním a nejrychlejším zdrojem energie. Isostar ovocné želé je tak rychlým a pohotovým pomocníkem v situacích, kdy je potřeba nakopnout a dodat energii. Jednoduché cukry se okamžitě vstřebají a jsou tak co nejrychleji dopraveny krví k pracujícím svalům. Dodají jim energii a prodlouží tak fyzický výkon.
Povzbuzující účinky má také kofein obsažený uvnitř. Jedna želé kostička obsahuje 10 mg kofeinu. Úkolem kofeinu je nabudit k výkonu a zvýšit koncentraci. Kvůli povzbuzujícím účinkům kofeinu si dříve sportovci před výkonem dopřávali malý šálek kávy. U mnohých to ale způsobovalo zažívací potíže. Proto se pak kofein začal využívat ve sportovní výživě, která je navržena tak, aby nedráždila zažívací trakt. Obsah kofeinu v klasickém espressu je zhruba 60 - 90 mg kofeinu.
Isostar energetické ovocné želé je navíc obohaceno ještě o vitaminy skupiny B, konkrétně B1, B2, PP, B5, B6. Vitaminy skupiny B mají velký význam pro sportovce, podílejí se totiž na energetickém metabolismu. Napomáhají tak co nejlépe využít a zpracovat přijatou energii.
Základem jsou tedy jednoduché sacharidy, potom kofein a vitaminy B. Dodávají velmi rychle energii a jsou tak vhodným palivem během vytrvalostních disciplín, kdy je potřeba rychle nakopnout a dodat energii nebo při intenzivních sportech kratšího trvání. Mohou být využity i těsně před fyzickou aktivitou či startem, jako poslední předzávodní nakopávač.
Isostar ovocné želé se vyrábí ve dvou příchutích, meruňka a jahoda. Je dobré příchutě pravidelně střídat, aby se sportovec jedné či druhé příchuti nepřesytil. Velká výhoda Isostar želé je, že jednotlivé bonbony jsou baleny zvlášť. Vejdou se tak i do nejmenší kapsy a můžete je mít vždy po ruce. Cyklisté si je pak často přidělávají lepící páskou na rám kola, běžci na lyžích zase na vestu.
Svou strukturou jsou tužší než gely, některým sportovcům tak méně dráždí žaludek. Je však doporučeno je vždy zapít douškem iontového nápoje nebo vody.
Mgr. Ing. Jana Olejníčková, Ph.D.