Plavání
Plavání je jedním z nejzdravějších sportů pro pohybový aparát. Vyžaduje však značné tréninkové nasazení a síly k dosažení požadovaných cílů. Také v plavání rozlišujeme krátké tratě, dlouhé tratě a dálkové plavání. Dálkové plavání bývá ještě náročnější o fakt, že překonáváte nejen odpor vody, ale také vlny, okolní a povětrnostní podmínky a taky vodní proudy. Základní soutěžní vzdálenosti v bazénu jsou však 50, 100, 200, 400 a 1500 m. Pohyb ve vodě je ovšem velmi náročný, z hlediska tréninku je potřeba dokonalá technika, rychlost, síla i vytrvalost. Podívejte se na doplňky sportovní výživy vhodné pro všechny typy plávaní. Více informací ...
Sportovní výživa pro plavce a plavání
Plavání je zdravý sport, který vyžaduje intenzivní trénink a sílu, s rozlišením pro různé tratě i pro náročné dálkové plavání. Na metabolické úrovni jsou všechny tři energetické systémy zapojeny ve všech plaveckých disciplínách. Který energetický zdroj bude nejvíce využíván záleží na typu soutěže či tréninku. Například využití aerobního systému bude největší u dálkového plavání a s ubývající vzdáleností se bude snižovat. Pro názornost je jeho využití při závodu na 50 metrů 15 %, při 200 m závodě 65 % a 400 m závodě 81 %.
Je známo, že plavecký trénink se skládá z mokré a suché přípravy. Plavci často trénují 2-3x denně. Tomu pak odpovídá i velmi vysoký energetický výdej. Výzkumy dokonce zjistily, že závodní plavci mohou spálit až 40 % své denní energie při čtyřhodinovém tréninku, samozřejmě v závislosti na jeho intenzitě. Doplnit toto množství energie není vůbec jednoduché. Jednotlivé denní porce musíte totiž vměstnat mezi tréninkové fáze.
Základ by měla tvořit smíšená strava složená z různých potravin, bohatá na makro i mikroživiny. Svou významnou roli zde však hrají sportovní doplňky stravy. Často totiž nebývá v silách plavce přijmout dostatečné množství energie běžnou stravou. Čas mezi tréninky je velice krátký a je nutné stihnout zařadit nejen stravu, ale i regeneraci a spánek. Sportovní doplňky stravy pro plavce tak pomohou přijmout správné živiny, dodají energii a hlavně nezatíží trávicí trakt.
Další specifikou plavání je obtížnost přijímat energii v průběhu závodu či tréninku. Zejména dálkoví plavci musí přijímat takové zdroje energie, které jsou schopni rychle a jednoduše pozřít. Důležitou roli hraje také pitný režim. Zejména na tréninku v bazénu je vhodné mít na začátku dráhy připravený bidon s iontovým nápojem. Doplníte tak nejen tekutiny, ale i potřebné ionty a energii. Isostar iontový nápoj si můžete namíchat ve čtyřech různých příchutích: citrón, pomeranč, grep a brusinka.
Doplnit potřebnou energii a podpořit regeneraci vám pomůže Isostar mass gainer, nápoj obsahující jak sacharidy, tak proteiny. Pokud budete chtít podpořit regeneraci hned po tréninku sáhněte po Isostar reload drinku, proteinovém nápoji podporujícím zotavení po zátěži. Oba tyto nápoje je možné si připravit jak ve vodě, tak i v mléce. Přípravou v mléce zvýšíte jeho energetickou hodnotu.
Výbornou svačinou a zdrojem energie před tréninkem vám pak budou Isostar energetické tyčinky. Můžete si vybrat hned z několika příchutí: banán, cereálie, brusinka a čokoláda. Pro dlouhé vzdálenosti je pak vhodná tyčinka Isostar Endurance+ cereálie a ovoce.
Vyzkoušejte, co právě vám bude nejlépe vyhovovat!