Běh
Běh je jednou z nejstarších a nejpřirozenějších forem pohybu. Je to přirozená činnost, kterou se učíme již od mládí. Děti se během svého vývoje naučí chodit a jakmile získají jistotu a stabilitu, zrychlí své tempo a automaticky začnou běhat. Jak je v dětství pro nás běh přirozený, tak s přibývajícím věkem běháme méně a méně. V posledních letech však získává běh mezi dospělými opět svou popularitu. Na rozdíl však od dětí, které běhají pro radost z pohybu, běhají dospělí pro svou fyzickou kondici. Běh je jednoduchým sportem, který podporuje zdraví a lze provozovat pravidelně i ve vyšším věku. K tomu rozhodně nepodceňujte sportovní doplňky stravy pro běžce. Ty doplní potřebné živiny. Více informací ...
Sportovní doplňky stravy pro běžce
Odborně je běh formou bipedální lokomoce, která vychází z lidské potřeby se rychle přemístit z místa na místo. Ve sportovním světě je běh atletickou disciplínou. Ta rozlišuje mnoho běžeckých disciplín, jako jsou sprinty, běhy na střední a dlouhé tratě, maratony, ultramaratony, horské běhy, orientační běhy, přespolní běhy a běhy do kopce. Vždy se jedná o stejný pohyb. Podle délky a náročnosti tratě se ale liší energetické potřeby. Jedno je však společné. Základním zdrojem energie je glukóza a její zásobárna v těle ve formě glykogenu.
Při běhu fungují svaly na dvou primárních zdrojích energie, sacharidech a tucích. Sacharidy se v těle přemění na jednoduchý cukr glukózu, ta je pak využita pro svalovou práci. Na začátku běhu si tělo vytáhne glukózu z krevního oběhu. Jakmile jsou tyto zásoby vyčerpány, začne tělo využívat glykogenové zásoby. Rychlost, jakou je glykogen vyčerpán je individuální, závisí na trénovanosti, intenzitě, délce cvičení a na množství uloženého glykogenu. Když je glykogen vyčerpán, začne tělo spalovat tuk, který slouží jako záložní zdroj energie. Využití energie z tuků je však náročnější, jde tak o méně účinný zdroj paliva. Pravidelným běháním dochází k vytrénování těla k lepší přeměně tuku na energii.
Běžci na dlouhé tratě by se měli snažit získat energii zejména ze sacharidů. Je vhodné vybírat komplexní sacharidy. Tělo tak dokáže držet konstantní energii po mnohem delší dobu. Energie z komplexních sacharidů se totiž uvolňuje postupně. Těsně před během je však vhodné se zaměřit na jednoduché sacharidy, ty dodají okamžitou energii a připraví tělo na výkon. Vhodnou volbou jsou energetické gely nebo energetické želé. Příchutí je plno, stačí si vybrat podle vlastních preferencí. Energetické želé Isostar Fruit Boost Energy navíc obsahují ještě kofein, který podpoří maximální soustředěnost a koncentraci na výkon. Vyrábějí se ve dvou příchutích, jahoda a meruňka. Pozor však na zažívací problémy. Trávicí trakt dostává díky otřesům při běhu pěkně zabrat. Proto je důležité si vše v tréninku důkladně otestovat a najít takový sportovní doplněk stravy, který vyhovuje právě vám.
Zdrojem komplexních sacharidů mohou být energetické tablety Isostar Endurance+ Energy Tablets nebo energetické tyčinky Isostar Endurance+ Sport Bar.
Krom sportovních doplňků stravy pro běžce hraje nepostradatelnou roli pitný režim a správná volba tekutin. Dostatečná hydratace zabraňuje křečím, motání a bolestem hlavy a pomáhá přenášet informaci mezi pracujícími svaly a mozkem. Běžci na dlouhé tratě by měli volit iontový nápoj s obsahem složených sacharidů. Takovým je právě Isostar Energy Sport Drink tropické ovoce. Ve svém složení totiž kombinuje maltodextrin a sacharózu.